

ЗДОРОВІ ДІТИ

Оздоровча мікропауза посеред уроку
Оздоровча мікропауза включає в себе такі компоненти:
-
гімнастику для очей;
-
самомасаж усіх груп великих м’язів;
-
гімнастичні вправи для профілактики застійних явищ в організмі.
Гімнастика для очей.
-
Діти дивляться 5секунд на плакат помаранчевого кольору.
-
Вправа «Пальмінг».
Центр долоні повинен бути над центром очного яблука. Основа мізинця (і правої, і лівої руки) - на переніссі, як місток очок. Долоньки на очах повинні лежати так, щоб ні єдиної дірочки не було, щоб очі знаходилися в непроглядній темряві. Лікті поставити на стіл, сісти зручніше. Спина пряма, голову не нахиляти. Під долоньками темно. Можна уявити собі приємну картину. В якусь мить почне здаватися, що хтось вас гойдає, значить, пальмінг можна закінчувати.
-
Верх-вниз, вліво-вправо.
Рухати очима вгору-вниз, вліво-вправо. Заплющивши очі, зняти напругу, рахуючи до десяти.
-
Коло.
Уявити собі велике коло. Обводити його очима спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.
-
Квадрат.
Запропонувати дітям уявити собі квадрат. Переводити погляд з правого верхнього кута в лівий нижній - в лівий верхній, в правий нижній. Ще раз одночасно подивитися в кути уявного квадрата.
-
Швидкі кліпання віями впродовж 10 секунд.
-
Діти дивляться 5секунд на плакат помаранчевого кольору.
Самомасаж усіх груп великих м’язів.
Самомасаж усіх груп великих м’язів необхідний для профілактики застійних явищ в організмі людини, які виникають під час тривалого перебування у вимушеному положенні тіла. В нашому випадку це тривале сидяче положення, при якому сповільнюється й утруднюється кровообіг у нижніх кінцівках, органах малого тазу, спині, особливо в області шийно-грудного переходу хребта. Отже, самомасаж усіх груп великих м’язів має покращити місцевий кровообіг. Крім цього через периферичні нерви, які іннервують м’язи тонізується вся нервова система. Це позитивно впливає на стан усього організму.
Самомасаж необхідно проводити знизу до верху.
-
Просимо дітей, які сидять за партами, поставити ноги на підлогу всією стопою. Кути в колінних суглобах 90 ͦ . Піднімаємо стопу на носок, піднімаючи при цьому п’яту, потім, навпаки, ставимо п’яту на підлогу і піднімаємо носок. Робимо 5 повних повторень.
-
Ноги разом. Опускаємо руки донизу, кладемо кисті на перехід ахіллового сухожилку в триголовий м’яз литки так, щоб великий палець знаходився з зовнішньої сторони, а чотири інші пальці з внутрішньої сторони м’яза. Робимо пальцями стискаючі м’язи рухи, прижимаючи долоні до м’язів повільно переміщуємо кисті знизу догори витискуючи при цьому застійну кров з м’язів.
-
Переходимо до самомасажу м’язів заднього відділу стегна (згиначів). Дитина сідає на край стільця, положення ніг – зігнуті в колінних суглобах на 90 ͦ. Руки продовжують рухатися так само, як і в попередньому етапі, тільки вже по двоголовим м’язам стегна, починаючи від підколінних ямок в напрямку до сідниць. При цьому необхідно при підняти стопи на носки, що дозволить промасувати більшу частину м’язів заднього відділу стегна.
-
Далі переходимо до самомасажу переднього відділу стегна. Для цього ногу випрямляємо, кладемо кисті рук на стегно трохи вище колінного суглобу. Великий палець знаходиться з внутрішньої сторони стегна, а чотири інші пальці з зовнішньої. Робимо пальцями стискаючі рухи, прижимаючи долоні до м’язів повільно переміщуємо кисті по чотириголовим м’язам в напрямку від колінних суглобів до кульшових суглобів.
-
Далі переходимо до самомасажу м’язів живота. Для цього кладемо руки на боки так, щоб великий палець знаходився ззаду, а чотири інші на передній стінці живота. Руками робимо ковзаючі рухи чотирма пальцями в напрямку від білої лінії живота до боків масуючи при цьому прямі й косі м’язи живота. Починаємо спочатку з підчеревної ділянки, далі пупкової ділянки, завершуємо надчеревною ділянкою рухаючись по підребір′ям до боків.
-
Після масажу живота переходимо до самомасажу грудної клітки та її м’язів. Для цього переводимо руки з боків на нижні відділи грудної клітки так, щоб чотири пальці лежали спереду вздовж реберної дуги, а великий палець ззаду на ребрах. Робимо ковзаючи рухи вперед-назад масуючи міжреберні м’язи, поступово піднімаючись до грудних м’язів масуємо і їх. При масуванні міжреберних м’язів нижньої частини грудної клітки при рухах руками уперед на видиху долонями стискуємо грудну клітку з боків, витискуючи з легень залишкове повітря, що корисно впливає на газообмін у легенях.
-
Після масажу грудних м’язів переходимо до самомасажу м’язів спини. Руки заводимо за спину, долоні кладемо на м’язи поперекового відділу хребта так, щоб підвищення мізинця знаходилося біля хребта, пальці направлені вниз. Спину тримати рівно, але без напруження м’язів спини, плечі розвернуті. Долонями робимо рухи вверх-вниз, масуючи підвищенням мізинця поперековий відділ м’яза випрямляча хребта.
-
Переходимо до самомасажу верхніх кінцівок. Починаємо з м’язів кисті рук. Складаємо долоні разом і тремо їх одну об іншу. Далі великим пальцем однієї руки тісно масажуємо долоню і кожний палець, починаючи з мізинця і закінчуючи великим пальцем, іншої руки. Змінюємо руки. Переходимо до самомасажу м’язів передпліччя. Починаємо з м’язів-згиначів, які знаходяться на передній частині передпліччя. Для цього спину тримаємо рівно, руку, яку будемо масувати, згинаємо в лікті, її кисть тильною стороною кладемо на дистальний відділ стегна. Долоню іншої руки кладемо на передпліччя руки, яку будемо масувати, вище. Чотири пальці охоплюють променеву кістку. Робимо м’які стискаючі рухи переміщуючись від променево-зап′ясткового суглобу до ліктьового суглобу. Потім розвертаємо кисть руки, яку масуємо, і кладемо її долонею на дистальний відділ стегна. Масуємо м’язи-розгиначі передпліччя так само, як і м’язи-згиначі. Потім змінюємо руки і робимо те саме.
-
Робимо перехід на плече. Знову змінюємо руки. Кисть руки, яку масуємо, кладемо долонею на дистальний відділ стегна. Рука зігнута в ліктьовому суглобі. Долоню іншої руки кладемо на двоголовий м’яз плеча вище ліктьової ямки так, щоб великий палець знаходився з внутрішньої сторони м’язу, а чотири інші з зовні. Рухаючись в напрямку від ліктьового суглобу до плечового суглобу робимо стискуючі рухи кистю, що масує. Потім вільно опускаємо руку, яку масуємо, і проводимо масаж триголового м’язу плеча, рухаючись від ліктьового суглобу до плечового суглобу. Не зупиняючись масуємо дельтоподібний м’яз. Змінюємо руки.
-
На завершальному етапі самомасажу ми масуємо м’язи шиї. Для цього кладемо кисті рук на трапецієподібний м’яз так, щоб долоні знаходилися в надключичній ямці, а пальці на трапецієподібному м’язі. Рухаючись від плечового суглобу до шиї і далі по шийному відділу до потилиці масуємо трапецієподібний м’яз і шийний відділ м’язу випрямляча хребта.
Процедура самомасажу займає приблизно 1,5 хвилини.
Гімнастичні вправи для профілактики застійних явищ в організмі.
Діти стоять біля парт так, щоб не заважати один одному.
-
Вправа потягування. Стоячи, ноги нарізно, руки підняті догори. Розтягуємо хребет продовжуючи тягнути руки вгору. 10 секунд. Опускаємо руки.
-
тулуба вперед-назад.
-
В. п.: стоячи прямо, ноги нарізно. Робимо нахил тулуба вперед пальцями рук достаємо підлогу ноги не згинаємо – вдих, повертаємось у положення стоячи прямо – видих; долоні кладемо на сідниці максимально вигинаємо верхню частину тулубу назад – вдих, повертаємось у положення стоячи прямо – видих. 3 повних акти.
3. Нахили тулуба в сторони.
В. п.: стоячи прямо, ноги нарізно, руки на пояс. Робимо нахил тулуба в боки. Нахил вліво – вдих, повертаємось у вихідне положення – видих. Так само робимо нахил вправо. 3 повних актів (вправо+вліво).
4. Повороти тулуба з розведенням рук в сторони.
В.п.: стоячи, ноги нарізно, руки в боки. Робимо поворот верхньої частини тулуба вліво – вдих, повернення у вихідне положення – видих. Те саме з поворотом вправо. 3 повних актів (вправо+вліво).
5. Присідання з одночасним підняттям догори рук.
В. п.: стоячи прямо робимо глибоке присідання з одночасним підняттям рук через перед вгору – вдих, повертаємось в положення стоячи опускаємо руки через перед – видих. 3 присідання.
6. Кругові рухи плечима.
В.п.: стоячи, ноги нарізно, руки внизу. Робимо швидкі кругові рухи плечима по максимальній амплітуді спочатку вперед-вгору- назад-вниз (5 кругів). Потім те саме в напрямку назад -вгору- вперед-вниз (5 кругів).
7. Вправа на відновлення дихання. Стоячи на місці повільно піднімаємо руки через сторони вгору – повільний глибокий вдих носом, повільно опускаємо руки – повільний видих ротом.