

ЗДОРОВІ ДІТИ

Режим
Режим - слово французьке і в перекладі означає «управління». В першу чергу це управління своїм часом. Але в кінцевому підсумку - і своїм здоров'ям і своїм життям.
В режимі школяра має бути все точно розподілено: тривалість навчальних занять у школі та вдома, прогулянки, регулярність харчування, сон, чергування праці і відпочинку. І це не випадкове вимогу. Коли людина дотримується правильний режим, у нього виробляються умовні рефлекси і кожна попередня діяльність стає сигналом подальшою. Це допомагає організму легко і швидко переключатися з одного стану в інше.
Від того, наскільки правильно організований режим дня школяра, залежить стан здоров'я, фізичний та психічний розвиток, працездатність і успішність в школі.
Правильно організований режим дня школяра передбачає:
1. Правильне чергування праці і відпочинку.
2. Регулярний прийом їжі.
3. Сон певної тривалості, з точним часом підйому і відходу до сну.
4. Певний час для ранкової гімнастики і гігієнічних процедур.
5. Певний час для приготування домашніх завдань.
6. Певну тривалість відпочинку з максимальним перебуванням на відкритому повітрі.
Формуючи режим дня школяра враховуйте періоди фізичного розвитку. Для різного віку є свої особливості. В 6-7 років відзначається підвищена чутливість до несприятливих зовнішніх факторів і швидкою стомлюваністю при навчанні. У молодшому шкільному віці тривають процеси окостеніння і росту скелета, розвитку дрібних м'язів кисті і функціональне удосконалювання нервової системи. Вік 11-14 років характеризується різкими гормональними зрушеннями та інтенсивним зростанням. Відбувається швидкий розвиток внутрішніх органів: серце росте швидше, ніж просвіт судин, і виникає юнацька гіпертензія. У 15-18 років відбувається завершення статевого дозрівання, зберігається переважання загального збудження та психічної неврівноваженості. Вдало складений режим дня допоможе вашій дитині подолати труднощі, він буде почувати себе впевненіше, знаючи послідовність дій.
Кожен день школяра повинен починатися з ранкової гімнастики, яка недарма називається зарядкою, так як проганяє рештки сонливості і як би дає заряд бадьорості на весь майбутній день. Комплекс вправ ранкової гімнастики найкраще узгодити з викладачем фізичної культури або педіатром. За порадою шкільного лікаря в гімнастику включаються такі вправи, які виправляють порушення постави. Бажано включати навантаження для тулуба, м'язів рук, ніг, черевного преса і спини, вправи на гнучкість хребта, рухливість кульшових суглобів.
Сніданок обов'язково повинен бути гарячим і досить щільним, складаючи чверть добової потреби дитини. Добре підійде для сніданку вівсяна або гречана каша, чай і щось солодке, наприклад сирний сирок. Прийом їжі повинен проходити в тихій, спокійній і доброзичливій обстановці. Не дозволяйте дітям під час їжі читати книги і розмовляти. Другий сніданок дитина отримає в школі.
Повернувшись зі школи, дитина повинна пообідати та обов'язково відпочити. Післяобідній відпочинок складе близько 1-1,5 години, без читання книг і перегляду телевізора. Добре, якщо дитина поспить.
Приготування уроків краще відкласти до 15 - 16 годин дня, відповідний фізіологічного ритму найкращого засвоєння інформації.
Півтора-дві години вільного часу дитина може використовувати для занять за інтересами (читання, малювання, гра, перегляд телевізійних передач та ін). В цей же час дитина відвідує різні секції: спорт, музика, малювання, плавання. Не варто забувати і про прогулянки на свіжому повітрі.
Після вечері настав час прогулянки перед сном.
Дуже важливим фактором в режимі дня школяра є сон. Під час сну знижується діяльність фізіологічних систем організму, і тільки мозок, зберігаючи активність, продовжує переробляти отриману протягом дня інформацію. Гігієнічно повноцінним вважається сон, що має достатню для даного віку тривалість і глибину. Школяр повинен спати не менше 9-10,5 годин. Оптимальним буде сон з 21.00 до 7.00. Дуже важливо, щоб дитина завжди лягав і вставав в один і той же час, тоді буде забезпечено і швидке засинання, і легке пробудження. Перед сном обов'язково слід вмитися, почистити зуби, помити ноги і добре провітрити кімнату.
Режим дня школяра:
7.00 - Підйом: ранкова зарядка, водні процедури, прибирання ліжка, туалет
7.30-7.50 - Ранковий сніданок 7.30-7.50.
7.50 - 8.20 - Дорога в школу або ранкова прогулянка до початку занять у школі
8.30 - 12.30 - Заняття у школі
12.30 - 13.00 - Дорога зі школи або прогулянка після занять у школі
13.00-13.30 - Обід
13.30 - 14.30 - Післяобідній відпочинок або сон
14.30 - 16.00 - Прогулянка або ігри і спортивні заняття на повітрі
16.00 - 16.15 - Полудень
16.15 - 17.30 - Приготування домашніх завдань
17.30 - 19.00 - Прогулянки на свіжому повітрі
19.00 - 20.00 - Вечеря і вільні заняття (читання, музичні заняття, ручна праця, допомога родині, заняття іноземною мовою тощо)
з 20.30 Приготування до сну (гігієнічні заходи - чистка одягу; взуття, умивання)
Учні як першої, так і другої зміни повинні вставати в 7 годин ранку і лягати в 20 годин 30 хвилин - 21 годину, а старші - в 22 години, найпізніше - в 22 години 30 хвилин.
Звичайно, ви можете міняти заняття місцями. базуючись на перевагах та пріоритети вашої дитини, головне зберігати чергування відпочинку і праці.