

ЗДОРОВІ ДІТИ

Ранкова гімнастика
Ранкова гімнастика – це одна із основних форм фізичного виховання. Значення ранкової гімнастики полягає в стимулюванні роботи організму людини після нічного сну завдяки фізичним вправам, що є необхідною корисною умовою для підготовки до проведення повноцінного робочого дня. Вправи ранкової гімнастики мають бути направлені на роботу всіх груп великих м’язів, стимулювання роботи дихальної та серцево-судинної систем.
Основні фізіологічні ефекти ранкової гімнастики:
-
збільшується глибина дихання, що сприяє насиченню крові киснем та виведенню вуглекислого газу;
-
посилена робота серцево-судинної системи укріплює серцевий м’яз, покращується кровопостачання всіх органів і систем організму, в тому числі й мозку, що є важливим для школярів;
-
підвищується обмін речовин в усіх тканинах організму;
-
стимулюється робота центральної нервової системи.
Основні психо-емоційні ефекти ранкової гімнастики:
-
покращується настрій;
-
з’являється бадьорість;
-
підвищується працездатність;
-
підвищується життєвий тонус.
Ранкова гімнастика має на меті лише підготовку організму до роботи, а не виснаження його. Тому вправи ранкової гімнастики для дітей молодших класів мають бути простими, не важкими у виконанні, не тривалими. Рекомендована тривалість всього комплексу вправ ранкової гімнастики для дітей початкових класів 8-15 хвилин.
Проводити ранкову гімнастику необхідно в попередньо добре провітрюваному приміщенні або, якщо дозволяють погодні умови, на свіжому повітрі на захищеному від вітру майданчику.
Одяг та взуття учнів бажано, щоб були спортивного типу. Однак, якщо такої можливості немає, то рекомендується для ранкової гімнастики у школі дітям носити зручні для виконання фізичних вправ одяг та взуття з натуральних матеріалів.
Дітей ставлять так, щоб вони не заважали один одному при виконанні вправ. Розмикання на витягнуті руки в сторони діти виконують за розпорядженням вихователя: «Діти, на витягнуті руки в сторони розімкніться!». Вони піднімають руки в сторони і розходяться праворуч та ліворуч так, щоб не заважати одне одному. Якщо ж діти стоять у декілька рядів, то задні ряди витягують руки вперед.
Викладач, що проводить ранкову гімнастику, повинен перш за все створити позитивну психо-емоційну атмосферу. Лише в такій атмосфері ефективність фізичних вправ буде максимальною. Доброзичливе вітання, запитання про настрій дітей, їх самопочуття допоможуть налагодити взаємозв’язок з дітьми. Сам викладач має випромінювати бадьорість, радість, впевненість. Якщо у дітей щось не виходить, то зауваження в їх бік не повинні бути різкими, грубими, образливими, щоб не визвати відразу до фізичних вправ.
Вправи ранкової гімнастики.
-
Марширування на місці з високо піднятими стегнами і з відведенням рук в бік піднятої ноги.
В.п.: стоячи, ноги разом, руки внизу. Починати з лівої ноги, обидві руки максимально відводимо в бік піднятої ноги. Стегна ніг піднімаємо так, щоб між тулубом і стегном, стегном і гомілкою утворювалися прямі кути (90ͦ ). Дихання довільне.20 кроків.Марширування на місці на початку комплексу поступово без надмірного навантаження стимулює роботу серцево-судинної системи та основні групи м’язів, поступово готуючи організм до більшого навантаження.
-
Вправа на відновлення дихання. Стоячи на місці повільно піднімаємо руки через сторони вгору – повільний глибокий вдих носом, повільно опускаємо руки – повільний видих ротом. 3дихальні акти. Дана вправа не лише відновлює дихання, але й розвантажує серцевий м′яз. Також при виконанні глибокого дихання посилюється газообмін у легенях, при якому насичується кров киснем і одночасно виводиться вуглекислий газ. Вправа на відновлення дихання має виконуватись після кожної вправи ранкової гімнастики.
-
Присідання з одночасним підняттям догори рук.
В. п.: стоячи прямо робимо глибоке присідання з одночасним підняттям рук через перед вгору – вдих, повертаємось в положення стоячи опускаємо руки через перед – видих. 5 присідань. Глибокі присідання з одночасним підняттям догори рук активно включають в роботу серцево-судинну систему, оскільки максимально стимулюється циркуляція крові по великому колу кровообігу.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Нахили тулуба вперед-назад.
В. п.: стоячи прямо, ногинарізно. Робимо нахил тулуба вперед пальцями рук достаємо підлогуноги не згинаємо – вдих,повертаємось у положення стоячи прямо – видих; долоні кладемо на сідниці максимально вигинаємо верхню частину тулубу назад – вдих, повертаємось у положення стоячи прямо – видих. 5 повних актів.Нахили тулуба вперед-назад корисно впливають на поперековий відділ хребта та м’язи спини і живота.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Нахили тулуба в сторони.
В. п.: стоячи прямо, ногинарізно, руки на пояс. Робимо нахил тулуба в боки. Нахил вліво: ліва рука на поясі, права пряма через сторону вверх – вдих, повертаємось у вихідне положення – видих. Так само робимо нахил вправо. 5 повних актів (вправо+вліво).Нахили тулуба в сторони впливають на поперековий та грудний відділи хребта та м’язи спини і живота, що є корисним для розвитку правильної постави.
-
Вправа2 на відновлення дихання.
-
Повороти тулуба з розведенням рук в сторони.
В.п.: стоячи, ноги нарізно, руки перед грудьми. Робимо поворот верхньої частини тулуба вправо з одночасним розведенням рук в сторони – вдих, повернення у вихідне положення – видих. Те саме з поворотом вліво. 5 повних актів (вправо+вліво). Повороти тулуба з розведенням рук в сторони впливають на м’язи живота, грудей, спини та міжреберні. При цьому розвивається грудна клітка.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Піднімання рук.
В.п.: стоячи прямо, ноги нарізно, руки внизу. Піднімаємо руки через перед вгору – вдих через ніс, опускаємо через сторони з максимальним відведенням – видих через рот. 6 актів.
Дана вправа розвиває м’язи плечового поясу, задіюються м’язи шиї, що профілактує розвиток шийного остеохондрозу та підвищує кровопостачання головного мозку.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Підстрибування часті невисокі.
В.п.: стоячи прямо, ноги нарізно, руки внизу. Підстрибуємо за рахунок стопи з амортизацією в колінних суглобах часто і невисоко. 20секунд.
Вправа корисна стимуляцією циркуляції лімфи, що активізує роботу імунної системи.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Підстрибування середні з плесканням в долоні. В.п.: стоячи прямо, ноги разом, руки внизу. Підстрибуємо, руки піднімаємо через сторони вгору, плескаємо долонями над головою, приземляємось, ноги ширше – вдих через ніс; підстрибуємо, опускаємо руки через сторони вниз хлопаємо долонями спереду (потім внизу ззаду), ноги разом – видих. 6 повних актів. Вправа впливає на координацію рухів та стимулює біологічно активні точки, які розташовані на долонях.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.
-
Марширування на місці з високо піднятими прямими ногами і з відведенням рук.
В.п.: стоячи, ноги разом, руки внизу. Починати з лівої ноги, обидві руки максимально відводимо в бік піднятої ноги. Нога, яку піднімаємо до паралельності з підлогою, пряма з максимально відтягнутим вперед носком. 10 кроків.
-
Марширування на місці з високо піднятими стегнами і з відведенням рук в бік піднятої ноги.
В.п.: стоячи, ноги разом, руки внизу. Починати з лівої ноги, обидві руки максимально відводимо в бік піднятої ноги. Стегна ніг піднімаємо так, щоб між тулубом і стегном, стегном і гомілкою утворювалися прямі кути (90 ͦ ). Дихання довільне.20 кроків.Марширування на місці в кінці виконання комплексу плавно переводить організм в звичайний режим життєдіяльності.
-
Вправа 2 на відновлення дихання.